Domů » Fotocesty » Přehled našich výprav za fotografováním a zážitky

Přehled našich výprav za fotografováním a zážitky

Reporty z jednotlivých cest byly přesunuty do sekce "články". Na tom místě nalezte pouze krátké shrnutí našich výprav s případnými odkazy na delší články, které jsme napsali v průběhu posledních deseti let. Nemáme články ze všech našich cest, některé máme dlouhodobě rozepsané a snad je někdy zveřejníme. Některé již více než 5 let staré články jsme také již stáhli z webových stránek a některé články už asi nikdy nenapíšeme.

Na spoustu ze zde uvedených míst se hodláme v následujících letech vrátit, proto pokud byste měli o nějakou oblast zájem nebo by vás bylo dokonce víc, dejte vědět, můžeme cestu právě do tohoto místa upřednostnit. Neustále máme předpřipravených okolo deseti cest a je vždy otázkou chuti, času, financí, počtu a zájmu případných účastníků, které z těchto cest se v následujících 2-3 letech uskuteční. Na některé cesty, kde si nejsme dostatečně jisti znalostí místních poměrů, jezdíme nejraději sami a vše prozkoumáme dopředu (nicméně i takové cesty je možné se po vzájemné dohodě účastnit). Přesnější plán cest děláme většinou zhruba rok dopředu.

Jak již bylo psáno i v jiných článcích nejsme cestovní kancelář ani profesionální průvodci. Cestování nás baví a rádi s sebou bereme lidi, kteří mají podobný zájem a nadšení z přírody a sdílíme společné zážitky. Zároveň máme ale pracovní či studijní povinnosti, a tak nemůžeme (bohužel) jezdit každý druhý měsíc někam mimo Evropu, takže také proto cesty musí být cesty naplánovány dostatečně dopředu. Více info zde.

SEZNAM NAVŠTÍVENÝCH DESTINACÍ:

AFRIKA

Jihoafrická republika

Mpumalanga a Krugerův park – Jedná se o nejčastější cíl našich cest do Afriky. Myslíme si, že také jedná o nejvhodnější místo, kam se vydat, pokud jedete do Afriky za zvířaty poprvé, nechcete podstoupit najednou velké množství očkování a očekáváte určitý standard. Krugerův NP se rozprostírá na ploše velké asi jako Morava. Dále na něj ještě navazují jednotlivé soukromé rezervace, takže chráněná oblast je ještě větší. Máte zde možnost vidět opravdu velké množství živočišných druhů - lvy, slony, nosorožce, buvoly, levharty, žirafy, zebry, pakoně, krokodýly, hrochy, hyeny a mnoho dalších. Uvnitř parku se nachází asi 10 větších kempů a potom celá řada menších ubytovacích zařízení. Většina našich cest je kombinací pobytu v samotném Krugerově parku a pobytu v soukromých rezervacích navazující na Krugerův park. Oblíbené máme zejména kempy Satara a Biyamiti. Ze soukromých rezervací potom Sabi Sand, Timbavati a Balule (nicméně většina soukromých lodžiích je velmi luxusních a poskytují game drive na slušné úrovni). Součástí těchto cest bývá také jednodenní pobyt v severní části Dračích hor. Více o cestách do Krugeru čtěte zde

Kwazulu-Natal - Za velmi zajímavou alternativu ke Krugeru považujeme cestu do provincie Kwazulu-Natal, která se nachází na východním pobřeží Jihoafrické republiky. Výchozím bodem cest do této oblasti je město Durban, které je největším Jihoafrickým přístavem. V této oblasti je mnoho velmi zajímavých národních parků a rezervací, kde je možné pozorovat také celou řadu velkých afrických zvířat. Stačí jmenovat takové názvy jako NP Ithala nebo NP Hluhluwe-Imfolozi. Soukromé rezervace v této oblasti také určitě stojí za to. Cestu lze navíc obohatit o potápění se žraloky (Aliwal shoal) nebo na korálovém útesu (Sodwana). Další možností, která se dá zabudovat do programu je cesta do Dračích hor, kde sice nežijí velká africká zvířata, ale je zde možné třeba pozorovat vzácné druhy ptáků (např.: supi kapští či orlosupi) nebo se věnovat pěší turistice. Ceny ubytování zde jsou navíc velmi příjemné. Více zde.

NP Kgalagadi je aridní oblastí, která ovšem oplývá životem. K vidění zde jsou lvi, gepardi, levharti, přímorožci nebo žirafy. NP je vzdálen od velkých letišť a měst, takže jestli si chcete užít opravdovou divočinu, je Kgalagadi správnou volbou.

Kapské město je dalším atraktivním místem, které lze zabudovat do programu. Je ovšem třeba si uvědomit, že Kapské město je z Johannesburgu vzdáleno 1400 km, z Krugerova parku potom 2000 km. Kombinovat je tedy možné cestu sem například s návštěvu pouště Kalahari. Kapské město je známé stolovými horami, které jsou plné života s obrovskou rozmanitostí především rostlinných druhů. V oblasti lze fotografovat pro Afriku ne úplně typické druhy jako tučňáky nebo lachtany. Velkým lákadlem je také potápění (v kleci) a pozorování velkých bílých žraloků.

Limpopo a sever Krugeru - Provincie Limpopo je nejsevernější jihoafrickou provincií s nejteplejším podnebím. Do této oblasti jsme zavítali jen na několik málo dní během cest do Krugeru. Místní rezervace, ale určitě stojí za to. Severní část Krugerova parku je divočejší a daleko méně navštěvovaná než jižní či střední části parku. Do budoucna plánujeme důkladnější průzkum této oblasti.

Související články na photobartik:

Krugerův park v podzimním čase

Krugerovým parkem v únoru

Hic sunt leones - Opět v Africe

Krugerův národní park - divočina v campech a na silnicích

Leopard day - ještě jednou díky Timbavati, Arentovi a Deefovi

Třikrát není dost, třikrát je málo aneb potřetí na černý kontinent – JAR 2010

Botswana

V Botswaně jsme byli dvakrát, a to v deltě řeky Okavango (Moremi reserve) a v NP Chobe. Botswana je díky nízké hustotě zalidnění a velké rozloze přírodních rezervací výbornou destinací na pozorování a fotografování divokých zvířat. Delta Okavanga je v každém případě oblastí, kterou by měl každý milovník zvířat a Afriky vidět. My jsme byli v deltě Okavanga v roce 2009 a jistou kompikací pro další cesty jsou současné ceny ubytování, které jsou výrazně vyšší než třeba v Krugerově parku.Čtěte dále...

Zimbabwe

Úžasná země a nádherný park Hwange, spousty slonů, antilop a ptáků. Tento národní park se navíc může pyšnit velmi fotogenickou krajinou. Přes všechny problémy, které na tuto zemi dopadaly, je NP Hwange a jeho campy opravdu dobře vybavené. Velkou turistickou atrakcí jsou také Viktoriiny vodopády. Čtěte dále...

V budoucnu bychom rádi navštívili také oblast Lake Kariba a NP Matusadona.

Uganda

Země na rovníku, živé srdce Afriky, plná zvěře. Není největší v Africe, ale má vše co může jen africká země mít: savany, vysoké sopky se zasněženými vrcholky, tropické deštné lesy, velká jezera, řeky, milé lidi a spoustu divokých zvířat. Pro ornitology je to doslova ráj - více jak 1000 druhů ptáků. A třešničkou na dortu jsou cesty do národních parků Bwindi a Mgahinga za horskými gorilami. Sedět v blízkosti stříbrohřbetého dvěstěkilového gorilího samce na svahu zarostlého kopce byl jeden z největších zážitků.

O Ugandě jsem již před lety napsali hned několik článků: Ugandou od severu k jihu - část I.část II. , část III. – rozcestí Afriky, část IV. - nejmladší země světa, Kibale forest, Mírumilovní vládci horského lesa

Mosambik

Oblast Paindane je skvělá, 200 km písčitých pláží s kokosovými palmami, kde nepotkáte téměř žádného turistu. Z pohledu safari to není asi zajímavá oblast, mnoho zvěře ve dříve nepokoji zmítané zemi nezbylo. Situace pod vodou je lepší, ale ani ta není úplně v pořádku. V důsledku toho jsme neviděli pod vodou jediného žraloka a jen jednou na zlomek vteřiny tři malé manty. V určitém ročním období je možné přímo z pláže sledovat skákající keporkaky. Ponory v Mosambiku patřily k nejnáročnějším, jaké jsme zažili. Samotná cesta byla také jedna z náročnějších. Na druhou stranu je třeba říct, že Mosambik byla jedna z nejpozoruhodnějších zemí, které jsme mohli navštívit.Více zde.

Keňa

Naše vůbec první cesta do Afriky. Keňa je skvělá země, krásné národní parky. Před lety jsme viděli Nakuru a Masai Maru. Určitě to stojí za to. Jen nám trochu vadil velký počet turistů. Podle našich informací se situace v Masai Mara ještě zhoršila. Nicméně vidět jezero Nakuru plné plameňáků, obrovská stáda pakoňů a početné lví smečky v Masai Mara bylo opravdovým zážitkem. Pro nás byla trochu škoda, že jsme během této cesty s fotografováním digitální zrcadlovkou teprve začínali. Určitě bych chtěl někdy vidět i Samburu a další parky v této zemi. Více zde.

Egypt

Do této severoafrické země jsme vyrazili několikrát za potápěním v Rudém moři. Do Egypta je to pár hodin v letadle a potápění určitě stojí za to. Zdejší podmořský život patří k nejbohatším a nejbarevnějším na světě. Výborným potápěčským tréninkem je návštěva Marsa Shagra Village, kde se můžete potápět na home reefu sami (více zde nebo zde). My jsem jen na home reefu viděli například mořské želvy či žraloky. Z této oblasti to také není daleko na proslulou potápěčskou lokalitu Elphinstone. Dobrou zkušenost máme také s potápěním v Hurgádě (více zde). Nevýhodou Egypta je velké množství potápěčů (i turistů obecně) a poměrně malé množství velkých ryb v porovnání s potápění v jiných částech světa.

EVROPA

Maďarsko

Národní park Hortobágy jsme určitě navštívili s fotoaparátem nejčastěji ze všech destinací a je tak trochu naší srdcovou záležitostí. Je zde spousta dalších zajímavých destinací: NP Kiskunság, Bukové hory, skvělé hostince a restaurace. Po focení se dá dobře relaxovat v mnohých lázních. V Maďarsku lze vidět nádherné zástupce ptačí říše: mandelíky hajní, vlhy pestré, dudky, obrovská hejna jeřábů, mořské orli a další dravce.

Španělsko

Podobný případ jako Maďarsko. Jen je bohužel trochu dál, ale za to má ve vínku ještě vysoké hory. Během několika cest jsme projeli hory, střední suchou část Extremadury i jižní části Andalusie. Zvířat plno, na březích řeky Ebro jsme pozorovali ouhorlíky a plameňáky, v Pyrenejích mrchožroutyorly, v Extremaduře dropy a modré straky. Velmi pestrá je i paleta plazů a savců. Jednou z nejzajímavějších cest byla výprava za rysem pardálovým (více zde). Když navíc připočítáte, že součástí Španělského království jsou i Kanárské ostrovy, které mají velmi zajímavou přírodu nad vodou i pod mořskou hladinou, tak Španělsko patří beze sporu mezi nejatraktivnější destinace pro milovníky divokých zvířat v Evropě.

Azorské ostrovy

Tuto snad nejvzdálenější evropskou lokalitu jsme navštívili v roce 2017. Hlavním cílem této cesty bylo potápění na podmořské hoře Princess Alice a se žraloky modravými a poté pozorování velryb zejména vorvaňů. Vody Atlantského oceánu nám přinesly nejedno překvapení. Tím vůbec největším byl žralok velrybí, který je v azorských vodách raritou. Sopečné souostroví devíti větších ostrovů tvoří unikátní ekosystém i nad vodou. Krajina je zde opravdu neskutečná. Čtěte dále...

Finsko

Jak jste si již z výše uvedeného výčtu lokalit všimli preferujeme cesty do tepla, v tomto ohledu je Finsko výjimkou. Nicméně příležitost pozorovat a fotografovat medvědy či rosomáky v krásné finské tajze nás nadchla. Kromě toho je možné i nafotit několik druhů opeřenců a při velkém štěstí i jiné druhy savců jako vlky či losa. Fotografování velkých severských predátorů probíhá z krytu přes noc. V letních měsících se nemusíte obávat dlouhého spánku, protože šero je opravdu jen chvilku. Na jaře se zase připravte na hromady sněhu a zimu. Pokud však máte dostatek trpělivosti a výdrže můžete tu zažít nevšední zážitky a pořídit jedinečné fotografie. V budoucnu určitě ještě plánujeme další cestu/y do finské tajgy. Více o letní cestě zde a o jarní zde.

Dále jsme cestovali a fotografovali nejrůznější druhy zvířat také v Německu, Rumunsku, Francii, Švédsku, Nizozemí, Itálii, Rakousku a na Slovensku.

ASIE

Nusa Penida a Bali

Ostrov Nusa Penida – parádní potápění a pokud se spojí s pobytem na Bali nebo dalších okolních ostrovech, je to cesta na jedničku. Moře v okolí je plné murén, mant a ve vhodné době i měsíčníků svítivých. Zajímavostí je také návštěva celé řady zdejších památek. Lze jen doporučit. V budoucnu určitě plánujeme další návštěvy. Čtěte dále...

Okinawa

Ostrov karate a milých usměvavých lidí. A je také bohatý na přírodu - spousty ptáků a pestrý podmořský život. Škoda že v době, kdy jsem jej navštívil, jsem s potápěním neměl více zkušeností. Ponory v oblasti souostroví Kerama byly super. Více zde.

Srí Lanka

Zajímavá exotická destinace, kde si dobře zafotíte. Výhodou cesty na tento ostrov je relativní blízkost z Evropy v porovnání s ostatními asijskými destinacemi a cena. NP Yala má své kouzlo a hledání zdejších levhartů je tak jako v Africe výjimečné. Ostrov se může pyšnit také velkým počtem ptačích druhů. Za návštěvu stojí jistě také pralesní ekosystémy nebo pobřežní oblasti. Podívat se pod mořskou hladinu není vůbec marné. Čtěte dále...

AMERIKA

KUBA

Pro nás zatím jediná navštívená země na tomto kontinentu. Ale je to opravdu vrcholný zážitek. Samotná Havana s bary, které miloval i Ernest Hemingway je úchvatná. Potápění v oblasti Jardines de la Reina se nám nesmazatelně vrylo do paměti. Mělké ponory se spoustou žraloků, mírným proudem, teplou vodou, klidná hladina (žádná mořská nemoc), obrovští kanici a stříbřití tarponi. Pohádkové jídlo na lodi. A u lodi se sem tam ukáže krokodýl americký, který obývá zdejší mangrovy. A není nic lepšího než zálohovat plnou kartu fotografií po úspěšných ponorech u flašky dobrého kubánského rumu s doutníčkem v ruce. Více zdezde.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace