Domů » Autoři

Autoři

Ing.Karel Bartík (1967)

člen Syndikátu fotografů České republiky
člen Teraristické společnosti Praha
PADI divemaster

Mgr. Jan Bartík (1994)

člen Teraristické společnosti Praha
AOWD potápěč


Již od dětství jsem se zajímal o přírodu a zvířata a díky pochopení rodičů jsem choval velký počet různých tvorů od papoušků, kanárů a želv až po hady a ještěry. Velmi rád jsem také pozoroval zvířata v zoologických zahradách a čím dál více ve volné přírodě. Časem jsem chtěl svá pozorování zdokumentovat a nakonec jsem se rozhodl pro fotografování. Z fotografování se časem stal další koníček a přesto, že většinou fotografuji přírodu a zvířata, občas zkouším fotit i jiná témata.

Naše příroda je sice také velmi zajímavá, ale některé kouty světa mají mnohem větší druhovou pestrost a tak jsem začal asi před 10 lety za zvířaty cestovat. Od té doby navštívil s fotoaparátem Německo, Maďarsko, Rumunsko, Španělsko, Švédsko a další evropské země. V roce 2007 jsem si splnil dětský sen a poprvé odjel do Afriky, která je pro mě synonymem nespoutané divočiny. První africkou zemí byla Keňa. Během dalších dvou let jsem stihl navštívit deltu Okavanga a také Jihoafrickou republiku. Na cestách mě velmi často doprovází syn Jan, který se mnou již v 10 letech pádloval dunajskou deltou a ve 12-ti cestoval po keňských Národních parcích Nakuru a Masai Mara. Propadl stejně jako já fotografování zvířat a navíc se zajímá o zeměpis a informace z terénu, je tak doslova chodící mapou NP Hortobágy, kam velmi rádi jezdíme. Na stránkách se tak objevují i jeho fotografie.

Po deseti letech můžeme bilancovat. Afriku jsem navštívili 10x , Asii 4x , Ameriku jen jednou. Po Evropě bylo cest nepočítaně. Posledních pět let pořizujeme čím dál více i fotografie pod vodou. Vývoj jsem prodělali i ve přístupu a fotografování. Z první cesty do JARu jsme přivezli určitě 4000 fotografií, dnes vozíme fotek tak polovinu. Snažíme se mnohem více si cest užívat. Přestože spousta lidí ho nemá rádo, my máme rádi Krugerův NP i s jeho asfaltovými cestami, velkými tábory a restauracemi. Ale i tady si můžete pronajmout malý domek, kde je jen pár lidí a jet několik hodin, aniž potkáte jiný vůz.

Při své práci používáme většinou techniku firmy Canon, některé další zařízení od firem Sigma, Nimar, Ikelite, Gitzo a další. Používáme také maskovací sítě, dálkové spouště a množství dalších vychytávek a drobností.

Některé naše fotografie z Afriky jsme prezentovali na úspěšné výstavě v roce 2010 v galerii Modrý hrozen v Litvínově, v roce 2011 byly některé další prezentovány v nově otevřeném pavilónu Afrika v Zoo Plzeň pokračují další. Děkujeme organizátorům za prostor a čas. Pokud někdo další měl prostory, zájem i čas, rádi se domluvíme na dalších akcích.

2010 - Vinárna Modrý hrozen, Litvínov výstava při příležitosti ochutnávky Afrických vín

2011 - Africký pavilon, výstava při slavnostním otevření pavilonu ZOO Plzeň

2012 - soutěž EuroNatur - naše fotografie (http://photobartik.com/blog/euronatur-88.html) se umístila mezi 19 nejlepšími fotografiemi a zúčastnila se výstavy v NP Bavorský les a putovní výstavy v Německu

2013 - Městská knihovna, Litvínov - výstava "Africká divočina v duši"

2013 - Městská knihovna, Litvínov, série tří přednášek na téma Uganda, JAR, Egypt a Mozambik

2014 - výstava "Africká divočina v duši" v Zooparku Chomutov u příležitostí Dne země

2014 - výstava "Africká divočina v duši" v Zoo Ohrada u příležitostí Dne zvířat, do listopadu

2015 - serie přednášek v Litvínovké knihovně s tématy Botswana a Zimbabwe (21.9.) , Španělsko - krůček od Afriky (12.10.), střední Evropa (16.11) a Kuba - potápění se žraloky ( 7.12.)

2016 - mimořádné povídání o afrických zvířatech ke dni 29.2.2016 v Litvínovské knihovně

2016 - výstava fotoobrazů v Praze, Studentský klub Celetná, duben

2017 - výstava a přednáška v kulturním domě v Mirošově, pokračování přednášek v Městské knihovně v Litvínově, přednášky v knihovně v Bílině (30.11.2017) spojené se sérií přednášek pro školnímládež, nová přednáška "Těžký život wildlife fotografa" aneb "Strasti a slasti fotografa přírody".

2018 - přednáška v kulturním domě v Mirošově na téma "Těžký život wildlife forografa", který pracovně nazýváme slasti a strasti fotografa přírody.

Také jsme se rozhodli některé naše fotografie a vyprávění prezentovat v časopisech, logicky v takových, které se zabývají přírodou, cestováním a fotografováním. Zatím jsme dodali materiál do několika čísel časopisů zejména Přírody-Wildlife, ale naše texty a fotky se již také objevily v časopise Koktejl a pár dalších:

- -

- -

-.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace